Rozdiel medzi ginom a bežnou borovičkou?
Základom na výrobu ginu je destilát z rôznych poľnohospodárskych plodín, najčastejšie obilnín, ale v prípade menej kvalitných ginov aj zo zemiakov, kukurice alebo cukrovej repy. Tento destilát je potom ochutený práve borievkou a ďalším korením počas macerovania. U niektorých ginov sa naopak pristupuje k druhotnej destilácií obilného brandy spoločne s olejom z borievky. Holandský gin zvaný Genever potom ešte zreje v sudoch podobne ako napríklad whisky, alebo iné destiláty.
Naproti tomu borovička sa vyrába priamo z jalovcového destilátu. Keďže je však taký destilát pomerne drahý, je následne riedený neutrálnym liehom a vodou. Rovnako ako gin, aj borovička potom približne pol roka zreje, aby potom mohla byť v najlepšej forme fľašovaná. Je pravdou, že takto sa borovička nevyrábala vždy. Jej predchodkyňa pozostávala z nie veľmi dobre chutného zemiakového destilátu, ktorého chuť mal prekryť práve jalovec. To už je však dávna história.
Výroba tradičnej borovičky 1. Zbieranie borievky, čistenie a mletie 2. Fermentácia (kvasenie) 3. Destilácia 4. Rektifikácia (opakovanie destilácie) 5. Borovičkový destilát sa pridá do liehu Tento krok sa pri výrobe BVD nepraktizuje. Borievkový destilát sa zmiešava s obilným destilátom a lesným medom ! Presne tento fakt robí túto borovičku naozaj výnimočnou.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Len registrovaní používatelia môžu pridávať príspevky. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.